Mařinka vonná - Asperula odorata( Galium odoratum)

rostliny zasíláme od 20.dubna do vyprodání zásob

 Vytrvalá bylina z čeledi mořenovitých, jejíž výška obvykle nepřesáhne 30 cm. Má přímou lysou lodyhu čtyřhranného průřezu a přesleny kopinatých listů s nápadně drsným povrchem na okrajích.

V kuchyni je možné mařinku vyzkoušet také k dochucení a ovonění domácích sirupů či limonád. V menším množství může zajímavě oživit i saláty z čerstvého ovoce.

Daří se jí především ve stinných listnatých, případně i jehličnatých lesnatých porostech, kde je humózní půda a dostatek vláhy. Vyhovují jí stinné polohy, případně polostín. V takovém příhodných podmínek na ni lze natrefit od nížin až po vyšší nadmořské výšky.

 Mařinku je možné pěstovat i v zahradách, a to přímo na záhonku nebo v nádobách. A protože má tendenci vytvářet kobercové porosty, hodí se také jako podrost například pod stromy.

Mařinka má své místo v tradiční lidové medicíně. K léčivým účelům se nejčastěji používá celá nať, která se sklízí v jarních měsících. Najdeme v ní celou řadu účinných látek. Jedná se především o kumarinové glykosidy, dále obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, organické kyseliny, vitamin C a flavonoidy.

Svým složením je bylinka vynikajícím prostředkem k celkovému zklidnění. Přispívá k relaxaci a je vhodná i pro zdravý a klidný spánek.

Léčivka se používá zejména ve formě voňavého nálevu, který má příjemnou lehce nahořklou chuť. Vyrábí se z ní rovněž tinktura, přidává se do bylinných směsí a uklidňujících koupelí. Z čerstvých listů je možné dělat hojivé obklady, případně masti.

Při vnitřním užívání je ale třeba vždy důsledně dodržovat dávkování, v opačném případě by mohl obsažený kumarin způsobit zdravotní potíže. Za bezpečnou dávku se považuje přibližně 1 lžička sušené natě denně.A ačkoliv je vůně sušené mařinky velice příjemná, molům její aroma nesvědčí. Svazek sušené rostliny je proto možné vložit do šatní skříně nebo spíže jako účinnou prevenci, aby se v nich tito nevítaní malí motýlci nezabydleli.

Cena
60 Kč (12 %)
54 Kč bez DPH
Dostupnost
Kategorie
Výrobce
Bohemia seeds
Kód zboží
marinka-vonna-asperula-odorata-galium-odoratum
Nevíte si rady s výběrem? Zeptejte se odborníka