Salicornia europaea - slanorožec

rostliny zasíláme od 20. dubna do vyprodání zásob

velikost rostliny: 15 cm, velikost kontejneru: 12 cm 

Slanorožec je velmi zvláštní bylinka, je to tiž celá slaná.

Je to skutečná perla mezi bylinkami se kterou vykouzlíte nesmírné kulinářské zážitky.

Slanorožec roste ve slaných pobřežních půdách úplně na samém kraji moře, v deltách řek. Má tedy slanou chuť, na první chuť překvapivou, ale jakmile si na ni jednou zvyknete, budete ji milovat. Krásně křupe jako chřest.

Je velmi cennou rostlinou plnou výživných látek, minerálů, bílkovin, vitamínů a olejů.

Dá se jíst syrový, i různě upravovaný. Výrazná slaná chuť je propojena s chutí oleje, česneku, citronu. Tedy je jasné, který společník bude nejlepší na talíři – jsou to mořské ryby, mořské plody, těstoviny, rajčata, česnek apod. Fantasticky chutná v rizotu, nebo jako salát s olivovým olejem a citronem. Slanorožec můžete naložit do oleje nebo do octa. Výborný je s bílým jogurtem.

Dalším způsobem úpravy je blanšírování nebo jemné opečení na másle na pánvi. Také jsme měli možnost ho ochutnat ve Svaté Zemi na slaném koláči. Tepelnou úpravou se jeho chuť zjemní, tak není tak výrazně slaný.  Úžasné je, že tam, kde použijete slanorožec nemusíte už solit.

Pěstování:  Slanorožec je jednoletá bylinka, tedy v našich podmínkách. Kam slanorožec zasadit?  Miluje vlhčí půdy a protože vyžaduje sůl, čas od času mu dopřejte zálivku slanou vodou. Z tohoto důvodu je dobré ji pěstovat v nádobě, nebo ve starých neckách jako jakousi polovodní rostlinu. Můžete použít i substrát na vodní rostliny, který se dá koupit nebo si namíchat z jílovitého substrátu a písku svůj vlastní. Je dobré zasadit do děrovaného květináče nebo staré jutoviny. Prostě nasimulovat pobřežní prostředí v nádobě. 

Cena
50 Kč (12 %)
45 Kč bez DPH
Dostupnost
Kategorie
Výrobce
Bohemia seeds
Kód zboží
salicornia-europaea-slanorozec
Nevíte si rady s výběrem? Zeptejte se odborníka