Tymián - Thymus

Cena
80 Kč (12 %)
71 Kč bez DPH
Dostupnost
Kategorie
Výrobce
zahradnictví v Ráji
Kód zboží
146030676
Nevíte si rady s výběrem? Zeptejte se odborníka

rostliny zasíláme od začátku dubna do vyprodání zásob

velikost rostliny:15 - 20 cm

velikost kontejneru: 13 cm

V křehké bylince se skrývá velká léčivá síla. Účinná látka tymiánu se nazývá thymol. Získává se z listů a květů byliny
Mezi mrazuvzdorné druhy řadíme například tymián obecný (Thymus vulgaris). Je mrazuvzdorný, jelikož jeho místo původu je střední Evropa. Keříky zůstávají zelené i v zimě, avšak nesklízíme je, neboť v tomto období mají nízký obsah silic. Jeho velikou výhodou je možnost vícevrstvého sušení až do výše 30 cm. Suší se buď přirozeným teplem nebo umělým, a to do max. teploty 40°C.
Tymián mírní žaludeční obtíže a bolesti. Od podrážděného žaludku až k pocitu plnosti nebo pálení žáhy, případně zácpy nebo nejrůznější žaludeční potíže – to vše řeší tymián. Uvolňuje křeče, tlumí záněty a podporuje trávení.
Uvolňuje ucpaný nos, éterické oleje v tymiánu obsažené rozpouštějí hleny. Stejně tak tyto oleje usmrcují choroboplodné zárodky nejen v průduškách, ale také na plicích i v krku.
I v případě zánětu močového měchýře můžete hledat pomoc u tymiánu. U tohoto onemocnění se uplatní silný antibakteriální účinek tymiánu. Při počínajícím zánětu močového měchýře tymián dokáže nežádoucím bakteriím zabránit, aby se v měchýři uhnízdily.